Персональний сайт
Глазко Лариси Миколаївни
Меню сайту
Категорії розділу
На допомогу вчителю [6]
На допомогу учням [0]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Готуємося до уроку » На допомогу вчителю

Філософське осмислення сторінок роману М. Булгакова «Майстер і Маргарита»11 клас
Розробка уроку 11 клас Тема. Філософське осмислення сторінок роману М. Булгакова «Майстер і Маргарита». Мета: осмислення тексту художнього твору, розкрити морально-філософську проблематику роману, розвивати навички порівняльного аналізу, усного мовлення, логічне мислення; формувати особистісне ставлення до питань морально – філософського плану; удосконалювати вміння старшокласників виступати перед аудиторією; виховувати учнів на гуманістичних ідеалах. Тип уроку: урок – діалог з відкритим фіналом. Обладнання: комп’ютер, слайд – фільм, художній фільм «Майстер і Маргарита»,портрет Булгакова, схеми, ілюстрації, рози, аплікація «Веселка». ПЕРЕБІГ УРОКУ І. Організація класу *Слово вчителя «Майстер і Маргарита» - один із найзагадковіших творів російської літератури. Слід прислухатися до слів булгаковського Воланда: «Я вам скажу, - улыбнувшись, обратился он к мастеру, что ваш роман принесет вам еще сюрпризы». «Вы, профессор, воля ваша, что - то нескладное придумали! Оно может и умно, но сольно непонятно». Завдання уроку: наблизитися, зрозуміти сторінки булгаковського роману. І відповів Ісус: «Я на те уродився і прийшов у світ, щоб свідчити істину» Біблія, Євангеліє від Йоанна. - Як ви розумієте вислів «свідчити істину»? Свідчити це не встановлювати , стверджувати істину, а доводити істину, підтверджувати вчинками. Саме наблизитися до розуміння що є вічним в цьому хаотичному світі прагнув Булгаков у романі «Майстер і Маргарита» *Діалог Майстра і Івана Бездомного М. Професія? І. Поет (неохоче зізнався) М. Ох, як мені не щастить. А як ваше прізвище? І. Бездомний. М. Ех, ех... І. А вам, що ж, мої вірші не подобаються? – (з цікавістю) М. Страшенно не подобаються. І. А ви які читали? М. Ніяких я ваших віршів не читав! – (нервово) І. А як же ви кажете? М. Ну, що ж тут такого, - ніби я інших не читав? Утім...хіба що диво? Добре, я готовий прийняти на віру. Чи добрі ваші вірші, скажіть самі? І. Потворні! - раптом сміливо і відверто вимовив Іван. М. Не пишіть більше! - попросив прийшлий благально. І. Обіцяю і присягаюсь! – (урочисто) М. Чшш, Бачите, яка дивна історія, я сиджу тут через те ж, що й ви, саме через Понтія Пілата, Річ у тім, що рік тому я написав про Пілата роман. І. Ви - письменник? – (з цікавістю) М. Я – майстер. І. А як ваше прізвище? М. Я не маю більше прізвища, - (з похмурою зневагою). Я зрікся його, як і загалом усього в житті. Забудьмо про нього. І. Та ж ви хоч про роман скажіть-бо. М. Прошу. Життя моє, треба сказати, склалося не зовсім звичайно, ...Історик за освітою, він ще два роки тому працював в одному з московських музеїв, а крім того, вправлявся у перекладах. І. З якої мови? - зацікавився Іван. М. Я знаю п'ять мов, окрім рідної, - відповів гість, - англійську, французьку, німецьку, латину, грецьку. Ну, трохи ще читаю італійською. І. Овва! – (заздрісно) Майстер написав роман. Про що цей роман? Готуючись до уроку, використовуючи комп’ютерну програму , я приготував слайд - фільм по змісту роману Булгакова. (Перегляд слайдів). *Розповідь про біблійного героя. Булгаков дає своє тлумачення історичних постатей. Так, Ієшуа не знає свого походження. Він високоосвічена людина, тонкий психолог, мудрий і добрий мандрівник – проповідник. Він живе і діє один, оскільки в нього немає учнів. Це відрізняє булгаковського героя від легендарного образу біблійного Ісуса. Разом з тим, Ієшуа – не просто втілення Добра, він сам – Добро, він несе людям світло і віру, які в кінцевому рахунку перемагають смерть. Ієшуа в зображенні Булгакова більше людина , ніж Бог. Його сила обмежена. Саме тому він звертається до Воланда через Левія Матвія з проханням допомагати Майстру і Маргариті, взяти їх до себе, дати їм спокій. Однак доброта Ієшуа не сліпа. Незважаючи на симпатію, яку він відчуває до майстра і Маргарити, Ієшуа відмовляється дати майстру світло, оскільки той не виконав свою місію до кінця – не дописав роман. Воля Ієшуа Га –Ноцрі і його прагнення до правди і добра виявляються злочином з погляду єршалаїмських законів, тому що там неможливо вірити у що – не будь інше, крім кесаря. Всяка інша віра, навіть віра в добро, підриває державний устрій, заснований на владі і насильстві. У цьому плані єршалаїмський світ роману «Майстер і Маргарита» - це своєрідна модель тоталітарної держави, яка знищує людину і людські істини. Булгаков змальовує насильство у широкому історико- філософському контексті, він доводить, що зло є зло, яких би форм воно не набувало, і доля людини буде трагічною, допоки людство не усвідомить цінності окремої особистості і не повернеться до духовних ідеалів. Ієшуа – тонкий психолог, здатний мислити високими категоріями. Пілат – людина з низьким рівнем інтелекту, неспроможний зрозуміти і сприйняти високий політ думок супротивника. Глибокий зміст та метафоричний підтекст ключової фази всього роману – «впаде храм старої віри й утвориться новий храм нової істини» - так і не розкрилися для прокуратора. Саме в діалогах Ієшуа та Понтія Пілата на перший план виступають моральна сила і впевненість в собі, в своїй правоті одного, а точніше, відсутність в іншого. Ієшуа гине через боягузтво Понтія Пілата, який не захотів допомогти йому, щоб не зіпсувати свою кар’єру. Однак моральна перемога на боці Ієшуа: добро, на думку автора, фізично слабше, але морально воно сильніше, а тому в боротьбі добра зі Злом перемога завжди залишається на боці Добра. Страта Ієшуа символічна, адже саме через страту Ісус прийшов до безсмертя. Образ Понтія Пілата - це узагальнення жорстокості всіх владоможців, які відомі в історії – від Івана Грозного до Сталіна. Понтій Пілат приречений на страждання через зраду того, кого він встиг полюбити. Разом з тим ці страждання дають йому прощення: місячною дорогою він іде до Ісуса, який бере його до себе. *Уривок «Ведь казни не было» з фільму «Мастер и Маргарита» - Чому Ієшуа прощає Пілата? Неважко помітити, що, незважаючи на всю ганебність вчинку, Пілат не змальований як персонаж абсолютно негативний. Розкриваючи конфлікт між Ієшуа і Пілатом, Булгаков підводить свого читача до цілого комплексу надзвичайно складних моральних і психологічних питань, пов’язаних із проблемою морального вибору, чіткістю й усвідомленістю власної моральної позиції, готовністю прийняти відповідальність за зроблений вибір. В його душі відбувається справді глибокий психологічний конфлікт, пов'язаний з проблемою морального вибору. Пілат у романі майстра не могутній, безжалісний , а звичайна слабкодуха людина, і, підкреслюючи цю обставину усвоєму романі, Майстер, який до того ж відчуває риси певної душевної спорідненості з ним, намагається усунути ту історичну несправедливість, що, на його думку, вкралась в Євангеліє і спричинила негативну характеристику Пілата як нелюда і головного винуватця загибелі Ісуса Христа (Пілата, на думку майстра, згубили підступність та інтриги іудейських проповідників). Люди забувають про Бога – настає царювання сатани. Бог - людський вибір – сатана Де люди забувають про добро - приходить царство зла. Добро - людський вибір - зло Схема - ідеал – реальність Ієшуа - Понтій Пілат (Схема на дошці) - Як ви розумієте дилему : світло – спокій. Скласти синонімічний ряд цих понять, керуючись власними асоціаціями. Спокій – святість, вічність, ідеал, істина…, відсутність неспокою, вічний спокій – смерть. Світло – рівновага, незалежність, гармонія, тиша, мир, прогрес Висновок. Сам по собі євангельський сюжет «прочитується» як концентрація філософсько-етичних проблем твору: Весь роман Майстра стає ключем до розуміння московського життя. Історія Ієшуа та Понтія Пілата є своєрідною призмою, що дає можливість дослідити життя Москви 30 – х р ХХ ст.. (Схема на парті) Композиція твору Дія в творі розвертається якби в трьох часових просторових планах. І - Це Москва , друга чверть ХХ століття ІІ - Єршалаїм, початок нашої ери. ІІІ - поза межами земного часу, простору, де зливаються обидві сюжетні лінії роману ІІ. Чи схожа сучасна Булгакову держава на Єршалаїм? - Чи є щось спільне між Москвою та Єршалаїмом? (Спільні символи, які повторюються(природні явища) : спека, хмара, гроза, пітьма) В Москві і Єршалаїм стоїть надзвичайно сильна спека для цієї пори року. Ця спека змінюється страшною надзвичайно сильною грозою, під час якої пітьма накриває місто. В Єршалаїм бушує навіть не гроза, а злива такої сили, що вона «как трость ломает кипарис» Перегляд уривку «Страта» з к/ф - Які почуття викликає ця обстановка? Як її можна назвати? - Сон Івана (в епілозі) «Не столько страшен палач, сколько неестественное освещение во сне, происходящее от какой-то тучи, которая кипит и наваливается на землю, как это бывает во время мировых катастроф». Слово знайдено: і в Москві, і в Єршалаїмі на наших очах виникає атмосфера світової катастрофи. - Що це за катастрофа? В Єршалаїм страчують Ієшуа, тобто вбивають невинну людину, праведника, який не зробив «никому в жизни ни малейшего зла». В Москві – талановитий письменник створює не просто роман - істину. Цю істину хоче донести до людей, а йому не дають цього зробити. Ще роман не опублікований, а вже починається справжня травля Майстра. Пригадайте факти біографії Булгакова, доведіть, що поставлена в романі проблема «Митець і влада» має значною мірою автобіографічну основу. Дослідження. Зіставлення листів Булгакова і спогадів його дружини з сюжетними ходами, образною системою, авторськими оцінками. Гроза не закінчується пітьмою. Порушена злом гармонія знову відроджується. Світло перемагає пітьму. Світ не загинув. Символом порятунку є веселка. В Біблії веселка – ознаменування вічного заповіту між Богом і людьми. (На дошці – веселка) - Чому ж ознаками катастрофи є природні явища? Булгаков вважає моральний закон вічним законом Всесвіту, і тому порушення його викликає дисгармонію і в світі природи. Таким чином, це не просто природні явища. Зло, яке роблять Люди, поступово акумулюється . Неначе переповнюється небесна чаша терпіння і на землю ллються потоки води, які викликають асоціації з всесвітнім потопом, посланим як покарання за гріхи людства. Але в Булгакова Бог не карає – люди самі накликають катастрофу, порушуючи закони Природи, космосу. Перегляд уривку «Гори, гори, прежняя жизнь» Майстру не дали можливості донести істину до людей. Ті, хто продавав свободу, обурені тим, що Майстер її зберіг. - Кому ж судилося зіграти виключну роль в долі Майстра і його творіння? Діалог (Виразне читання) Вона несла в руках потворні, тривожні жовті квіти. Біс його знає, як вони називаються, але вони першими чомусь появляються в Москві. І ці квіти дуже яскраво виділялися на чорному її весняному пальті. Вона несла жовті квіти! Недобрий колір. Мене вразила не так її врода, як незбагненна, ніким не бачена самотність в очах! Упокорений цим жовтим знаком, я теж завернув у провулок і пішов її слідами. Ми йшли кривим, нудним провулком німотно, я з одного боку, а вона з іншого. І не було, уявіть, у провулку ні душі. Я мучився, бо мені здалося, що з нею неодмінно треба говорити, і непокоївся, що я не вимовлю жодного слова, а вона піде, і я ніколи її більше не побачу. - Чи подобаються вам мої квіти? Я чітко пам'ятаю, як пролунав її голос, доволі-таки низький, але зі зривами, і, хоч як це не безглуздо, здалося, що луна вдарила у провулок і відбилася від жовтої брудної стіни. Я швидко перейшов на її бік і, підходячи до неї, відповів: - Ні. - Вона подивилась на мене здивовано, а я раптом, і цілком несподівано, збагнув, що я все життя кохав саме цю жінку! - Вона подивилась здивовано. - Ви взагалі не любите квітів? - Ні, я люблю квіти, тільки не такі - А які? - Я троянди люблю. Тут я пошкодував, що сказав це, бо вона винувато усміхнулася та жбурнула свої квіти у канаву. Трохи розгубившись, я все ж таки підняв їх і подав їй, але вона, усміхнувшись, відштовхнула квіти, і я поніс їх у руках. Отак ішли собі мовчки деякий час, допоки вона не вийняла з моїх рук квіти, не кинула їх на бруківку, а потім просунула свою руку в чорній рукавичці з розтрубом у мою, і ми пішли поруч. Хочу зазначити, що образ Маргарити багато в чому автобіографічний. (розповідь) Маргарита про себе (Розповідь учениці) (На фоні музики) Маргарита погоджується на пропозицію диявола – стає відьмою. Маргарита – відьма. (уривок з кінофільму) Компаративна розвідка. Угоди між дияволом і людиною Людину весь час життя випробовує і дуже важко не загубити свою душу, бо це найцінніше, що має людина від народження. Компаративний аналіз :сеанси магів. (Демонстрація уривку «Сеанс Воланда» без звуку, а тоді включити.) - Чи змінилося б що-небудь, якби Воланд появився в наші дні у нашому селі? - Як ви вважаєте, які недоліки він би викрив у селі? Перегляд уривку – монолог Воланда «Люди как люди» «Подякуйте блаженному Богу за те, що він зробив все потрібне недоступним, а все непотрібне важким» (Сковорода) ІІІ частина Чи сучасний роман Булгакова? Сучасність роману обумовлена тим, що в нашому немилосердному світі особливо гостро сприймаються заклики до любові і добра. «Майстер і Маргарита» - духовний заповіт письменника. Помирав із словами: «Чтобы знали, чтобы знали»…Можливо, мав на увазі, щоб розгадали ті духовні таємниці, які залишив нам у спадок? Чому в цей час взявся за екранізацію фільму відомий режисер , продюсер Володимир Бортко? Тому, що зараз як ніколи актуальні проблеми, які піднімає майстер. Роман «Майстер і Маргарита» має енциклопедичний зміст, він увібрав витоки і філософські, і біблійні, і художні, і наукові. - Які ще символи ми зустрічаємо в романі Булгакова? Місячне сяйво, місячна доріжка. Що ви знаєте про це з свого досвіду? Місячне сяйво пробуджує совість, змушує розкаятись у скоєному. Місяць асоціюється з образом Ієшуа, з яким він хоче йти по місячній доріжці. І ось через 2тис.лун каяття перед Пілатом з’являється довгождана місячна доріжка – це шлях до Бога, то можна сказати, щомісяця у Булгакова – це символ істини, вічного духовного життя. Місячне сяйво – індикатор, який допомагає виявити сутність героїв, їх відношення до істини. Останні рядки роману «Майстер і Маргарита» пройняті світлою надією – передчуттям спокою. Чому ж Майстер хвилюється? Не за себе ж? Він хвилюється за людей, які живуть порожнім життям, не думаючи про Бога, не боячись пекла. Глибока образа виникає у серці Майстра не тільки від того, що люди скривдили його, а ще й тому, що у світі немає місця добру, любові, правді. Усвідомивши це , він відчуває байдужість до всього, розчарування, відчай. Але він мріяв про майбутнє і зберіг віру в людей, у їх долю. Звідси і виникає передчуття спокою в його душі. Спокій для Майстра – винагорода не тільки за страждання, а передусім за пошуки сенсу буття. Спокій для героя означає лише можливість незалежно жити й творити, це спокій не для себе. Це мрія про гармонію людини та світу, про можливе Царство Боже, Царство істини й добра. А гармонія світу має народжуватися з гармонії людської душі. Спокій Майстра у вічному, духовному просторі, гармонія душ головних героїв стають запорукою майбутнього перетворення світу у глобальному масштабі. Так, Булгаков розкрив у своїй творчості найважливіші проблеми ХХ століття і передрік розвиток суспільства на майбутнє. Презентація «Проблеми твору» - викрив вади державної системи, виступив проти абсурдного соціального устрою, проти насильства. - За фразу «рукописи не горять», яка стала лейтмотивом твору і символізує безсмертя людського духу, творчості, добра, волі, християнських ідеалів. - За те, що піднімає питання гордості і гідності людини «,, никогда ничего не просите! Никогда и ничего, а в особенности тех, кто сильне вас» Давайте складемо букет письменнику. Троянда – символ краси, один із символів Христа та християнства, в «Божественній комедії» Данте троянда – символ вищої божественної сутності. В Єршалаїм пахне трояндовою олією, руки миє Понтій Пілат уводі з пелюстками троянд, Майстер любить троянди. - Булгаков був одним із не багатьох письменників, яків епоху сталінських репресій не заплямували себе угодництвом і пристосуванством, він відстоював свої ідейні та естетичні погляди, сміливо, безкомпромісно таврував вади суспільства. На фоні презентації «Майстер і Маргарита» Слово вчителя. «Майстер і Маргарита» - складний твір. Про роман сказано багато, а ще буде сказано більше. Є багато тлумачень цього твору. Роман не згорів, він продовжує своє життя. Після смерті письменника роман знайшов собі читачів в багатьох країнах світу, творчість письменника отримала визнання, стала частиною світової культури. Але не все зрозуміло і не все осмислено. Читачам його творінь судилося по – своєму розуміти його творіння і відкривати нові цінності.
Категорія: На допомогу вчителю | Додав: Директор (20.03.2015)
Переглядів: 1472 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites